ATM’den çektiğiniz parayı neden saymalısınız?


ATM’ler konusunda sıkça sıkıntı yaşamış birisi olarak bugün de bu konuya gelince ben de bir şeyler yazmak istedim. Gerçi bu yazıyı uzun zaman önce hazırlamıştım ama birkaç sebepten dolayı yayımlayamamıştım, bu zamana denk geldi diyeyim.

Meeeh, hala içimden bir şeyler yapmak gelmiyor. (¬_¬) Ortalık acayip karışık. Onları toparlamam gerekiyor. Neyse hazır yazılmışını bulunca aradan çıkartayım dedim. 🙂

Sıra beklerken birisinin ATM’den çektiği parayı saydığınızı görmek sizin için sinir bozucu olabilir ama olmasın. Şuna kızabilirsiniz ama: 10dk boyunca ATM’den iddia duruşuyla iddia oynayan at ağızlı. Para sayma olayını siz de yapın. Aşağıda derlediğim sebeplerden sonra saymayın da göreyim. 🙂

İddia Duruşu: Böyle açık alanlarda iddia oynanan bir yer varsa denk gelebilirsiniz. Vatandaş dirseğini oynadığı tahtaya dayar, g*tü hafif sağa/sola kaydırır ve köşeleri delik deşik olmuş panodaki gazeteye bakarak çılgın analizlerine devam eder.

Tabii buna itiraz edilmesindeki temel sebep ATM’lerin “daha güvenli” olduğu düşüncesinden kaynaklanıyor. Doğru ama yine de tümüyle güvenmemekte fayda var. Neden mi? Çünkü insanların iş yaptığı yerler de var. Makineden 5 sıkıntı geliyorsa insan kaynaklı 10 sıkıntı meydana gelebiliyor.

 1. Yırtık Para
  Başıma 3 kez geldi. İlgili bankalara sevgilerimi az iletmedim. Şikayet etmek istedim, sitedeki şikayet sistemini (muhtemelen kasıtlı olarak) bozmuşlar. Bibbiribipbibler! Neyse. Tabii, bunun para saymakla doğrudan alakası yok ama parayı sayarken kontrol de etmiş olursunuz. Parayı çektikten sonra hemen ATM önünde sayın ve sıkıntı varsa oradaki kameraya gösterebilin ki geçerli bir kanıtınız olsun. 5 metre ötede sayarsanız bir hile hurda karıştırmadığınızı kanıtlayamayacağınızdan dolayı işe yaramaz.
 2. Hatalı İşlemler
  – ATM’lere yerleştirilen paraların yeri bellidir. Yani 50 TL, 20 TL filan ilgili kasetlere yerleştirilir ve buralardan fışır fışır çekilir. Eğer hatalı bir yerleştirme olursa eksik ya da fazla para çekersiniz ve bu durum ileride size sıkıntı olabilir.
  – Kasetler doğru yerleştirilmiştir ama kasete konan paralarda sıkıntı vardır. Örneğin 20TL kasetinin arasına 50TL kaçmış olabilir.
 3. Sahte Para
  ATM size sahte para da verebilir. Şaşırdıysanız şaşırmayın, çünkü para verilirken ATM tarafından kontrol edilmiyor ama alınırken çatır çatır kontrol ediliyor. Aynı sebepten yırtık parayı da verir ama siz aynı işlemi yapamazsınız. Ha illa paranın sahte ya da yırtık olmasına da gerek yok, normal parada da bu sıkıntıları yaşamayacağınızın garantisi yok.
 4. Makine Kaynaklı Hatalar
  – Makine paranızı aslında tam veriyordur ama bir şekilde sıkışabilir ve hesabınızdan düşüldüğü halde elinize tam para geçmeyebilir.
  – Makine parayı hiç vermeyebilir.
 5. Vatandaş birden fazla işlem yapacak olabilir.
  Kişi parayı topluca çekmiştir ve ayrı yerlere yatıracağı parayı bu yüzden sayıyor olabilir.
 6. Katakulliye geliyor olabilirsiniz.
  Belki de ATM işini doğru yaptı ama bir dolandırıcılık durumuyla karşı karşıya olduğunuzdan dolayı almanız gereken parayı alamamış olabilirsiniz. Sıkıntı.
 7. Biraz sinir bozucu bir senaryo.
  Paraları yükleyen vatandaş kendi yırtık parasını, bir şekilde eline geçen sahte parayı değiştirebilir. Tabii bu süreçlerin tam olarak nasıl işlediğini bilmediğimden çok da bir şey demiyorum.

Yararlanılan Kaynaklar
https://eksisozluk.com/bankamatikten-cektigi-parayi-sayan-comar–5114745?a=nice


Bunlar da hoşunuza gidebilir...


10 Cevaplar

 1. Semih TAŞ dedi ki:

  Kardeş seni de nerdeyse bir kutup ayısı şey yapmamış 😀

  • eMB dedi ki:

   Hepsi başıma gelmedi çok şükür, zaten o senaryoda bugüne kadar gelmem mucize olurdu. Olası ihtimalleri de listeye dahil ettim. 😀 Gel gelelim başımıza gelse sıkıntı. İki saat uğraş dur, gereksiz vakit kaybı. Banka bile böyle yapıyorsa ohoo, işimiz zor.

 2. Berna dedi ki:

  Oooo ben bunları hiç bilmiyordum, bu kadar şey oluyor muymuş, artık akşam vakitleri para çekerken iki kere düşüneceğim, sonra sabaha kadar uyuyamam.

  • eMB dedi ki:

   Maalesef oluyor. Her ne kadar banka, kurumsal vs. düşünsek de tedbiri elden bırakmamakta fayda var.

 3. Erdal dedi ki:

  Yazıyı okudukça ATM’lerden daha da bir soğudum. 😀

  • eMB dedi ki:

   Ben artık her para çekişimde parayı görene kadar ufak bir gerilim yaşıyorum. Muhteşem bankalarımız sağolsun(!)

 4. Çetin dedi ki:

  Parayı bankaya atsan dert, atmasan ayrı bir dert, bu sorundan kurtulmak için yarından itibaren tüm paramı dağıtacağım, nedir bu yahu??? 😀

 5. Onur dedi ki:

  Ben hep 50 liralık çektiğimden dolayı sıkıntı olmuyor pek adfasdfsafd. 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir