Etkili Bir Belge Tarama Uygulaması: Office Lens


Belge yazdığımıza bakmayın, akıllı tahtalar ve fotoğraflarda da çalışabiliyor. Bu uygulama telefonunuzu adeta bir scanner’a çeviriyor. Çektiğiniz fotoğrafları iyileştiriyor, ofis dökümanlarına kolayca eklemenizi sağlayarak sizi zahmetten kurtarıyor. Özelliklerinden de bahsedeyim.

office_lens_logo

Nasıl çalışıyor?
Çalışma mantığını tam olarak anlamak için biraz çaba sarf etmek durumunda kaldım ama anladığım kadarıyla mantık şu: Şimdi beyaz tahta, kağıt vs. üzerinde çalışıyor da kahverengi halıda, bej rengi dolapta nasıl çalışıyor bunu anlamadım. Beyaz renkler için çalışıyor dediler ama daha da fazla iş yapıyor. Hadi bej açık bir renk, beyaza yaklaşıyor diye kabul etti diyelim. Halı? Beyaz olmayan bazı nesneler? Örneğin koyu yeşil, ve turuncu renkteki kitabı, açık kahverengi komodin üzerinde de görebiliyordu.

Anladığım kadarıyla durum şu:
Uygulama renk farklılıklarından faydalanarak köşeler belirlemeye çalışıyor. Beyaz renk bu yüzden öne çıkıyor zaten. Mesela kitabı görmesinin sebebi de açık kahverengi üzerinde koyu yeşil ve turuncunun belirginliğinden kaynaklı seçim yapabiliyordu. Mesela boş duvara tuttuğumda çalışmadı ama kapıya doğru yaklaştırınca renk farkından dolayı hemen kapı tarafını köşe olarak seçti.

Güç tuşundaki sıkıntılar, kısayol bulamayışım, rootsuz telefon derken ekran görüntüsü almak çok sıkıntılı oldu, çekebildiğim en iyi görüntü bu, halılı malılı böyle.
office_lens_alan_secme

Özellikleri neler?
 • The Best Of…
  2015 yılının en iyi uygulamalarından bir tanesiymiş.
 • X – Y – Z Eksenlerinde Eğim Yapma Keyf
  Yamuk yumuk bir açı ile çekseniz de algılayabiliyor ve etkili sonuçlar verebiliyor. Programın muhteşem taraflarından bir tanesi. Diyelim ki masadaki bir kağıdın fotoğrafını çekeceksiniz. Telefonu düz tutmak için uğraşmanıza gerek yok. Tabi ki düz tutarsanız daha iyi olur ama diyelim ki buna imkanınız yok, dert olmuyor işte. Uygulama hem sadece kağıdı çekiyor (masayı filan çekmiyor) hem de düzeltip optimize ediyor.
 • Fotoğraf Çekme Seçenekleri
  Uygulamada çekeceğiniz fotoğraflar için üç seçenek var: belge, beyaz tahta ve fotoğraf. Bu seçenekler önemli, çünkü seçeneğe göre işler değişiyor. Örneğin beyaz tahta modundayken belge çekerseniz “Ne dandik uygulamaymış, nesini bu kadar büyütmüşler anlamadım.” deme olasılığınız çok yüksek olabilir.
  office_lens_modlar
 • Çözünürlük Seçenekleri
  Çekeceğiniz fotoğraflar için çözünürlük ayarı da yapabiliyorsunuz, böylece çok daha okunaklı fotoğraflar elde edebiliyorsunuz.
 • Office, PDF Aktarımı
  Yine güzel bir özellik, çektiğiniz fotoğrafları word, powerpoint, pdf gibi ortamlara direkt olarak aktarıp OneDrive üzerinde saklayabiliyorsunuz. Direkt olarak telefonunuzdaki galeriye de kaydedebiliyorsunuz.
 • Var Olan Fotoğraflar
  Bir fotoğrafı dışarıdan alıp uygulama üzerinden office dosyalarına aktarabiliyorsunuz. Kırpma da yapılabiliyor.

glasses-1246611_640

Dikkatimi Çekenler
 • Çalışma Mantığı
  Hala çözebilmiş değilim açıkçası.
 • Işığa rağmen…
  Işık yine önemli bir faktör ama yine de düşük ışığa rağmen kaliteli sonuçlar ortaya çıkabiliyor.
 • Günesh
  Flash seçeneği (en azından benim telefonumda) çok garipti. Flash aşırı parlaktı ve kağıdı çektiğim zaman kağıtta hiçbir şey görünmediği gibi kağıdı da bir güneşe dönüştürmüştü. Oda lambası açıkken de, kapalıyken de sonuç değişmedi.
 • One-Drive, Just One!
  Office dökümanlarına aktarıp kaydetme seçeneği sadece OneDrive üzerinde kaydederseniz mümkün oluyor. Neden daha esnek bir seçenek getirmediklerini anlayamadım.

Kesinlikle denemeye değer bir uygulama, çok güzel sonuçlar alınabiliyor, denemenizi tavsiye ederim.


Bunlar da hoşunuza gidebilir...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir