Hatalı İndirilmiş ve Boyutsuz Dosyayı Silmek


Sanırım IDM üzerinden indirdiğim bir dosyaya artık ne olmuşsa kendisi görüntü olarak “İndirilenler” klasöründe duruyor ama gel gelelim dosya silinmiyor. Çünkü öyle bir dosya yok(muş)(!) Diskte yer kaplıyor gibi de görünmüyor. Sildim ama namıssızı!

Olay
Yine bir sürü deneme yaptım:

 1. İsim değiştirmeye çalıştım, dosya yok dedi.
 2. Sıkıştırılmış klasöre attım, kopya oluşturup öyle attı.
 3. Kod editörleriyle denedim, ayrı dosya oluşturup öyle kaydetti.
 4. Sağ tıkladım, özelliklerden bir şeyler bulurum diye ümit ettim, boş çıktı.
 5. Kes – Yapıştır yapayım dedim, yemedi.

Yok yok yok, ne yaptıysam bilgisayar böyle bir dosya yok uyarısı veriyor. Gördükçe de gıcık oluyorum ama, takmışım kafayı bir kere. Gel gelelim kesin sonuç yine uzun zaman sonra aniden geldi aklıma.

Çözüm
Hacılar, hacı adayları, ben çözümü WinRAR’da buldum. 7zip’te denedim, onda olmadı ama ben de becerememiş olabilirim. Neyse, adım adım yapılacakları yazıyorum. Çok kolay bu arada. Adımların çok gözüktüğüne bakmayın.

 1. Programı Açma
  WinRAR programını açın. Eğer yoksa deneme sürümü vs. indirin. Bu arada benim comolokko dosya da bu.
 2. Klasörü Açma
  Benim gıcık dosya indirlenler klasöründeydi, adres çubuğundan klasör yolunu kopyaladım ve WinRAR’daki adres çubuğuna yapıştırıp Enter tuşuna bastım. Tabii direkt olarak WinRAR arayüzünden de ilgili klasöre ulaşabilirsiniz.
 3. Dosya Silme Denemesi
  Önce buradan bir silmeyi deneyin, belki siler. Silmezse de sıkıntı değil, yani en azından bende sıkıntı olmadı. Ben silmeye çalıştığımda dosya uzantısı çok uzun veya hatalı uyarısı vermişti. Dosya ismine bakınca sebebini anlamam zor olmadı.

  Dosya . Uzantı
    22 . SPSS for newbies_ Name your variables by completing 'Name' and
  

  Dosyaya bak çay demle, ismi 22, uzantısı da SPSS for newbies_ Name your variables by completing ‘Name’ and gibi Dünya’da ilk olarak benim kullandığım bir uzantı. Heeey hey.

 4. Dosya İsmini Değiştirme
  Şimdi dosyanın ismini değiştireceğiz. İstediğiniz ismi verin. Örneğin dosya.txt, yazın gitsin. Valla bu WinRAR değiştirirken ne yaptı bilemiyorum ama sanırım bilgisayara kaçak dosya ihbarı yaptı ve bilgisayar da gel sana bir ayar çekelim dedi. 😀
 5. Son Darbe
  Kaçak tespiti yapıldıktan sonra çöp kutusuna göndererek o dosyayı sınır dışı edebilirsiniz. Geçmiş olsun.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir