Sevilen Esnafa Bile Şüpheyle Baktıracak 30 Esnaf Çakallığı


Bizim esnafların önemli bir çoğunluğu harcanıyor aslında. Hepesi birer James Bond 007 adayı ama işte imkansızlıklar, hayat şartları derken çok farklı bir gelecekte buluyorlar kendilerini.

 1. Müşteriye Göre Fiyat Vermek
  Bu esnaf milleti millete giyim kuşamına göre fiyat kitleyebiliyorlar. Eğer takım elbiseli filansanız oooh, hayat size güzeldir adına koyayım. Sen bize 3 – 5 ateşlersin, sıkıntı olmaz sana diye düşünebilirler içlerinden.
 2. Samimiyette Master Yapmak
  O esnaflar sırf bizim hatrımız için ne indirimler yapmıştır, ne ayrıcalıklar tanımıştır heeey hey. Vatandaşlar 5 dakikada 40 yıllık samimiyet kurabiliyorlar. Gerçi yeteneksiz olanlarının üzerinde eğreti duruyor bu samimiyet ama master pro degree esnaflar auuuvvvv!
 3. İndirimi Çok Göstermek
  En klişesi de şeydir bunun, fiyatı yükseltir biraz, sonra indirimi o yüksek fiyat üzerinden yapar. Sonra da %70 indirim yaptık. Mesela kelime oyunu yapmak: %90 indirim (ama %90’a varan indirim aslında).
 4. Hesap Makinesiyle Hesaplamamak
  Hahhahahah, dayı çok ince hesaplar yapar gibi bir yüz ifadesi kullanır, tuşlara basar, basar, en son yaptığı her şeyi sildikten sonra istediği rakamı yazar. Aha son fiyat bu oluyor diye size gösterir.
 5. Al al, lazım olur!
  Bu askere giderken askerlik malzemesi aldığım yerde başıma gelmişti. Neyse ki zaten araştırıp ana malzemeleri almıştım da sıkıntı olmadı. Buna rağmen dayının sattırma performansı “vay anasını sayın seyirciler” dedirtecek cinstendi.
 6. Kadın Dayanışması(!)
  Siz sanıyorsunuz ki kadınlar melek, esnaf kadın, o zaman esnaf melek! Hahahahauyt. Aga bunlar daha tehlikeli, çünkü daha ikna ediciler, daha cana yakınlar. Bana değil elbette ama aga bir anlatışları var, şiir gibi ya. Tam bir satış profesörü olmuş kadın. Nereden aklımda kaldı, taa ben çocukken götürülmüş bulunduğum bir kozmetik mağazasındaki kadının saç boyası sunumundan. 😀
 7. Sinekten Yağ Çıkarmak
  Bazı esnaflar var cimrilik derecesine vardırırlar işi. Kar edeyim derken daha fazla zarar eder bu kımıl zararlıları. Gece dolapların fişini çeken mi dersin, poşet vermeyince hunharca keyifleneni mi dersin…
 8. Yağ Çekmek
  Özellikle giyim sektörü için çok geçerliliği olan bir durum: “Bu elbise size çok yakıştı.” Bununla ilgili de bir şey kalmış aklımda. Pazar gibi bir yer var, kadının birisi de elbise satıyor. Müşterinin birisi de elbiseyle ilgili sorular soruyor, satan kadın da cevaplıyor. Ama ne cevaplamak! Bir insanın yalan söylediği 50 metre öteden bile belli olur mu? İşte bu kadında oluyordu. Bu kadar yüksek sesle ve içten yalan söyleyebilmek…

  • Size çok yakıştı bu.
  • Yıkanınca çekmeeeez.
  • Hacer sen de bir bak yakışmamış mı.
  • Sizi çok daha zayıf ve uzun gösteriyor.
  • Bu şapkayla çok daha iyi oldu.

  Çünkü sen buna değersin. – The Esnaf

 9. Size Sormadan İş Yapmak
  Teknik servis çakallarının sıklıkla başvurduğu bir yöntem. Siz, “bana sormadan yapmayın” uyarılarınıza rağmen vatandaş yapıp ödemeniz gereken miktarı çıkarmıştır bile. İnsanı deli etmekten başka bir işe yaramazlar.Bununla alakalı bir yazı da yazmıştım uzun süre önce: Bilgisayarı Teknik Servise Vermek
 10. Bilumum Hırsızlık, Dolandırıcılık vs.
  Ortalama bir esnaf size 5 dakika içinde gözünü kırpmadan 38 yalan söyleyebilir. Bilim adamlarının bu durum karşısında çaresiz kaldığını gören esnaflar olayı başşak konusu yaptı.
 11. Bizde kötü mal olmaz abi(!)
  Bu taktiği bilmiyordum (yani en azından esnafların da kullandığını bilmiyordum) ama öğrenince o kadar şeyden sonra pek şaşıramamıştım. Bunun olayı da şu: Esnaf dünyanın en kötü malzemesine sahip olsa da ona kötü demez. En kötü iki alternatif var diyelim. Esnaf size bunu şöyle sunar: İyi malzeme var, normal malzeme var, hangisi olsun?
 12. Son kullanma tarihi mi?
  Eğer bir şeyin son kullanma tarihi yaklaşıyorsa onu önlere koy ki müşteri onu alsın. Çünkü müşteri mok yesin(!)
 13. Hele bir şansımı deneyeyim.
  Şerefsiz esnafın şerefsiz taktiklerinden bir tanesidir. Hatta kötü bir anım bile var bu konuda. Manav bir şey tartar, abim bu yetmez, salataya şu kadar anca gider filan der. Bilgisayarcısı, sen hele parayı ver de sıkıntı çıkarsa halledersin der insanı delirtir. Alayının köküne kibrit suyu dökmek lazım bunların.
 14. (ÖGM) Öğrenciye Geçirme Merkezi
  Bazı şehirlerde öğrenciler esnaflar tarafından yürüyen cüzdanlar olarak görülürler. Bu öğrencilerden mümkün olduğunca yolabilmek esnafın önemli bir görevi haline gelmiştir.
 15. Bunun bize gelişi 3500 la zaten!
  Öyle bir esnafımız var ki sanırsınız iyilik meleği, sattıkları şeylerden anca üç kuruş kazanırlar, dördüncü kuruşu kazanamazlar bile. Ama arkaplanda öyle hayvani bir kar vardır ki, duyunca akıllar durur, bir daha da çalışmaz.
 16. Bugün poşeti veren yarın…
  Bu bakkallar öyle bir poşet savunma mekanizması geliştirmişler ki hani herifin elinden bakkalı komple alsanız o kadar koymaz.
 17. Göz Boyamak
  Bunun da en klişe örneği pazarcılardır: Seçtirmezler, önlere güzelleri dizerler, arka tarafta da size güzellerinden(!) doldururlar.Bunların bir de gizleyen versiyonları vardır. Dış taraf güzel malzemelerle, iç taraf çürük malzemelerle doldurulur ve akabinde size satılmaya çalışılır.
 18. Ayar Çekmek
  Bunu öğrenince şaşırdığımı itiraf edeyim: Şimdi birisi sizin dükkana geldi ve sizden kendi bedenine uygun bir şey istedi. Siz de getirdiniz ama bir beden büyüğü gerekli oldu. Sizde o yok aslında ama çırağı filan gönderiyorsunuz, o da gidip o bedeni bulup getiriyor. Nasıl mı? O bedenin ölçüsünü yazan bir yapışkanlı etiketi o gömleğin herhangi bir bedenine yapıştırıyor ve onu getiriyor.Ne desem bilemedim.
 19. Hmm… Oraya gider abi!
  Bu da minibüsçü/taksici vs. çakallığı. Aga şimdi siz gidip (salak gibi) minibüsçüye, dolmuşçuya gideceğiniz yeri sorarsanız sıkıntı olabilir. Çünkü “oradan geçer” dense bile sizin 5 – 10 dakika yürüyecek olmanız minibüsçü için konuşmaya bile değmez.
 20. Helal et abi!
  Etmiyorum ulan, getir paramı. Bunlar da salağa yatarak para koparmaya çalışırlar. Üçün beşin lafı mı olurmuş da, para çıkışmamış da, sonra gelip alırmışım da, hasssektör diyelim biz onlara usulca.
 21. Sana şu kadara olur.
  Bu da artık iyi bir şey mi, kötü bir şey mi kim bilir… Hayır birincisi niye bana o kadar, ne ara o kadar samimi olduk? Bir de şu da olabilir: Başkası olsa daha fazla inebilirdim de sana bu kadar yeter filan da demek istiyor olabilir vatandaş. 😀
 22. Şu kadar para versen yeter.
  Uzun zamandır gittiğim berber en son söylediğinde terk etmiştim. Hahaha, yanlış anlaşılmasın, sebebi kötü iş yapmasıydı. Arkadaş herkese zaten aynı fiyatı (yani umarım öyledir) söylüyorsun, niye bana kıyak geçiyormuş gibi söylüyorsun ki?
 23. Esnaf: Turist Özel Versiyonu
  Turist kazıklamayı çok seven esnaf takımının fantastik hareketlerinden bazıları.

  • Turist Seçmek
  • Turiste Zorla Bir Şeyler Satmaya Çalışmak
  • Turiste Özel Fiyat Seçmek
  • Yerli Turiste Düdük Makarnası Muamelesi Yapmak
 24. Esnaf: Doktor Versiyon
  Testeredeki dayı bunların yanında merhametli kalıyor. Paragöz iblisler!

  • Gereksiz İşlemler Yaptırmak
  • Daha Fazla Para Alabilmek İçin Yalan Teşhis Koymak ve Tedavi Uygulamaya Çalışmak
  • Doğru Olanı Yapmak Yerine Kolayına Geleni Yapmak
  • Özensiz İş Sonucu Başka Bir Tedaviyi de Olmak Zorunda Kalmak
 25. Garantisi bizzat benim!
  Uydu anteninin ucunda bir alet oluyor ya, onun garanti belgesini istediğimde vatandaş bunu söylemişti. Ama söyleyişini görmeniz lazım. O içtenliği her yerde göremeyiz(!) İşin komik tarafı da oradaki esnafların neredeyse hepsinin birbirinden iğrenç olması.
 26. Şımarık Esnaf
  En tehlikeli esnaf türü. Çünkü bu esnafın sağlam bir serveti olmuştur artık. Müşterinin ağız kokusunu çekmek zorunda değildir. İstediği hayvanlığı yapar ama tepkiler umrunda olmaz. Tez zamanda uzaklaşılmalı ve batmasına mümkün olan en fazla katkı yapılmalıdır.
 27. Kendini Referans Göstermek
  Bir şey alacak olursunuz ama kararsızsınızdır. Satan hemen konuşmaya başlar: Ben yıllardır kullanıyorum, çok memnunum, aha çalışan da kullanıyor, söylesin.
 28. Zor Durum Fırsatçıları
  Bir zor durum olur, insanlar canlarını kurtarmak derdindedir ama esnaf yine esnaflığını yapar ve krizi fırsaa çevirmeye çalışır(!) Normal fiyatın 20 – 30 katı ücretler isteyebilirler bu durumda bu yaşam formları.
 29. Tartı Uyanıklıkları
  Nedense aklıma hep et örnekleri geldi.

  • Eti kemiğiyle tartıp kemiksiz olarak size vermesi.
  • Kurban vs. durumlarında sizin iyi etinizi kendi kötü etleriyle karıştırarak etinizi hacılaması
  • Tartarken hep biraz fazla bırakmaları
  • Ete bol bol kuyruk yağı atmak
  • Süte su karıştırmak
 30. O ürün yok ama şu da süper.
  Maksat müşteri kaçmasın, gerekirse mağdur olsun ama bana para versin. Heeey hey. Bir anı da buraya ekleyeyim.

Son Olarak…
Aslında sektörlere göre ayrı ayrı eklemeler yapmak gibi bir niyetim de vardı da artık iyice sıkıldım, yazıyı sonlandırmak istiyorum. Güzel bir derleme oldu. Birkaç üst düzey teknik de öğrendim, artık daha donanımlıyım. Onları öyle bir öttüreceğim ki bana bedava verecekler. 😀

Yararlanılan Kaynaklar

Bunlar da hoşunuza gidebilir...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir