Site Hakkında


İÇİNDEKİLER

 1. Notlar
 2. Site Tanımı
 3. Sitenin Amacı
 4. Site kimler için uygundur?
 5. Gizlilik Politikası
 6. İçerik
 7. E-Posta Aboneliği Hakkında (Geçici olarak pasifleştirildi.)
 8. Yukarıdaki Şartların Kabulü
 9. Son Söz


Notlar (Üste dön.)
Not1: Bu sayfada endustrimuhendisiyim.com (yazının devamında EMC olarak bahsedilecektir) sitesi ile ilgili çeşitli bilgiler verilmiştir. Bu siteyi kullanarak aşağıdaki maddeleri kabul etmiş ve onaylamış sayılırsınız. Çoğu kişi bu tarz sayfaları hazırlarken en sona koyuyor bu maddeyi. Sanki herkes hepsini okuyormuş gibi en sona koyuyor halbuki en başından bilmeniz gerekli, değil mi?

Not2: Bu blog sitesinde profesyonel paylaşımlar yapılmamaktadır, paylaşımlar tamamıyla yazarın (ben) keyfine göredir. Bir gün kitap niteliğinde yazı dizisi paylaşabilirim, başka bir gün sadece 1 kelimelik bir yazı da paylaşabilirim. Alakasız konuları paylaşabilirim. Site açıklamasında da belirttiğim gibi siteyi veri tabanı, not defteri gibi kullanıyorum. Siteyi Gördüğünüzde “Bu nasıl site adına koyayım?” demeyin. Önceden anlaşalım.

Not3: Siteye gelen kişilerin sayısı nadiren iki haneli sayılara ulaşmakta, üç haneli sayılara ise ulaşmamaktadır. Bunu yazmaktaki amacım alıntı içerik – kazanç konusunda potansiyel bir yanlış anlaşılmanın en başından önüne geçmektir. Bari site parasını çıkarsaydık iyiydi. 🙂


Site Tanımı (Üste dön.)
EMC sitesi endüstri mühendisliği ve bu alanda işe yarayabilecek diğer konuların paylaşıldığı yapıldığı, bunların yanında kişisel yorumlarla haber paylaşımı da yapılan bir blog/haber sitesidir. Görünürde temasal ama çok da temasal olmayan bir blog sitesidir. EMC sitesine kişisel blog konseptiyle sınırlı kalmayan bir kişisel blog mantığıyla bakılması ve beklentilerin buna göre oluşturulması herkes için daha iyi olacaktır.


Sitenin Amacı (Üste dön.)
Bu siteyi açma nedenlerimden bahsedeyim: Her şeyden önce EMC sitesi en nihayetinde bir not defterinden fazlası değildir, üniversite zamanlarında yazdığım kodları saklamak için yazdığım dandik excel uygulaması zamanlarında başlamış alternatif arayışlarım nihayetinde iş buraya kadar gelmiştir.

EMC sitesi için, gerek site olarak, gerek içerik olarak (en iyisi olmak, öncü olmak, ilk olmak vs.) herhangi bir hedef belirlenmemiştir. Site yönetiminin (bendeniz) herhangi bir konuda iddiası da yoktur. Ha, diyelim bir şekilde oldu, yok demem ama yukarıda da yazılmış olduğu gibi site esas itibariyle şekkıl bir not defterinden fazlası değildir.

 • Gelir
  En temel amaçlarımdan bir tanesi buydu: Para kazanmak. Tabii bununla beraber toplamda 3 siteden de kazanamadım o ayrı bir konu.
 • Kişisel Bilgi Arşivi
  İşime yarayabilecek bilgilere ATM misali internet ve uygun cihaz olan her yerden ulaşabilmek. (Sonradan fark edecektim ki içten içe en temel amaçlardan bir tanesi de buymuş.)
 • Tecrübe Kazanmak
  Ne tecrübeymiş arkadaş bir kazanamadım gitti. Siteyi geliştireceğim ayağına çok fazla konuya burnunuzu sokabiliyorsunuz. Bu açıdan oldukça faydalı oluyor. Uygulayıp güzel sonuçlar alınca “ehheheheh” diye gülmemeniz imkansız.
 • Matrix’e Girmek
  Web dünyası bambaşka bir dünya. Bir sürü gelişme oluyor, insanlar bir sürü şeyler yapıyor ama benim tek yapabildiğim takip etmek ve harekete geçmeye üşenmek. Bu dünyada daha aktif rol alabilmek için bu web sitesini açtım.
 • Endüstri Mühendisliği Sitelerinin Azlığı
  Evet, nedense EM siteleri çok az, ben de dedim ki madem öyle bir site açayım bakayım. Gerçi bu siteden önce bir tane açılmışı varmış. Google ha bire “Bunu mu demek istediniz: ” diye o siteyi yapıştırıyor. 1 sene geçti hala aynı b*k.Bu siteden sonra da bir tane açıldı, o da hayvan gibi ziyaretçi alıyor. Ben de bir taraflarımı yırtmama rağmen boş tükkan! Bir tanesi geçmiş 1. sıraya. Bir kelimede 4. sırada çıkıyorum ama o da siteyi çok modüler ilerletmemin avantajı. Eşşeğin ziki kadar alan adını Google bir türlü görmüyor, anlamadım gitti.

Neyse, kısaca özetleyecek olursam, kendi kişisel arşivimi ve düşüncelerimi paylaşıyorum. Deneme tahtası olarak da kullanıyorum. Bir de sitenin biraz para da getirmesini istiyorum, işte o zaman benim için site tadından yenmez.


Site kimler için uygundur? (Üste dön.)
Site ile ilgili bir sürü hedefim olmasına rağmen bazı kısıtlardan dolayı bunu gerçekleştiremeyeceğimin farkındayım. Sitede kapsamlı bir sürü içeriğe yer vermek isterdim fakat genel olarak içerikler şu kullanıcı kitlesine hitap ediyor: Aradığı konuda bilgisi olan ve bir şekilde (yeni bir konuyu merak ediyordur, bir şeyi unutmuştur hatırlamak istiyordur gibi) yolu bu siteye düşenlere hitap ediyor.


Gizlilik Politikası (Üste dön.)
Bilgi gizliliği konusunda biraz takıntılı bir kişi olarak site (EMC) üzerinden hangi bilgiler toplanıyor, bu bilgilerle ne yapılıyor bu konulardan bahsedeceğim.
Kişisel Bilgiler

 • IP Adresi
  Ziyaretçi örneğin bir sayfayı ziyaret ettiğinde, siteye yorum attığı zaman IP adresleri kaydedilmektedir.
 • İsim, soyisim, rumuz vs.
  Genellikle yazıların, sayfaların vs. yorum kısmında kullanıcının tercihine bağlı olarak elde edilen bilgilerdir.
 • E-Posta
  Şu anda kullanılan sistemle e-posta adreslerini toplamaktayım, değişik sistemlerle bu isim, e-posta gibi genişletilebilecek seçenekler dahil edilebilir. Yani genel olarak sağlıklı iletişim kurabilecek nitelikte (T.C. kimlik no gibi) çok kişisel nitelikteki bilgileri toplamıyoruz. Ha, gerektiren bir durum olursa (site o kadar ilerler mi, zannetmiyorum ama) bu tarz bilgiler de istenebilir.
 • Google Analytics
  Site istatiklerini takip etmek amacıyla Google Analytics kullanıyorum ve site ile ilgili olan (kişisel değil) verileriniz Google Analytics aracılığıyla izlenmektedir. Örneğin bir ziyaretçi hangi sayfada kaç dakika kalmış, bu ziyaretçi yeni mi yoksa geri dönüş yapan ziyaretçi mi, hangi şehirden girmiş, hangi tarayıcı ile girmiş, bu tarz bilgiler elde edilebiliyor.
 • Web Sitesi
  Yine yazıların yorum kısımlarında kullanıcının tercihine bağlı olarak bırakabildiği bir bilgidir.

Bu bilgileri vermek zorunda mıyım?
Hayır değilsiniz. E-posta aboneliği, yorum yapmak gibi eylemler tamamıyla sizin isteğinize bağlıdır. Google Analytics, Google Adsense için toplanan veriler tam olarak benim kontrolümde değil, bununla birlikte eğer sitede (EMC) gezerken bu bilgilerin de sağlanmasını istemiyorsanız tarayıcınız için uygun eklentileri kullanarak (bu ve diğer bütün sitelerde) bunun da önüne geçebilirsiniz.

Bu verilerle ne yapıyorum?
 • Site İyileştirme – Geliştirme
  Site istatistiklerini site (EMC) durumunu gözlemlemek amacıyla kullanıyorum. Elde ettiğim bilgilere göre siteyi geliştirmeye çalışıyorum.
 • E-Posta Gönderimi
  E-Posta aboneliği ile kullanıcılara düzenli aralıklarla (son yazılar gibi) e-posta göndermek için kullanabiliriz.

Bu verilerle ne yapmıyorum?
Eğer veri kişisel veri ise,

  • Verilerin satışı, kiralaması, takası,
  • Verilerin siteye (EMC) veriliş amacı dışında bir amaçla kullanımı,
   (Örneğin yorum bölümünde yazılan e-postaları alıp e-posta aboneliği kaydını yapmıyorum.)

Bununla birlikte daha iyi olacağını düşündüğüm konuda sizlere danışabilirim ve sizden gelecek sonuçlara göre değişiklik yapabilirim.

Eğer veri kişisel veri değilse yani sizin etkinizle oluşturulmuş ama kişisel bilgilerinizi içermiyorsa,

 • Siteyi iyileştirmek ve geliştirmek için güvenilir kuruluşlarla paylaşılabilir.
 • Yine aynı şekilde üçüncü parti hizmetlerden faydalanılabilir.


İçerik (Üste dön.)

Yayımlanan İçerikler Hakkında (Üste dön.)
Sitenin adı endustrimuhendisiyim.com olmasına rağmen sitede aşağıdaki kategoriler bulunmaktadır. Her bir kategori ile başlı başına bir site açılabilir fakat ne ben birden fazla site ile uğraşmak istiyorum ne de o siteler için ayrı para harcamak istiyorum.

 1. endüstri mühendisliği
  Sitenin açılma sebebi, bel kemiğini oluşturan kategorisi. Aslında önceden yazılım ve webmaster konuları üzerine içerikler paylaştığım bir site vardı ama bu konuda da içerik paylaşma ihtiyacı hissettiğimden dolayı o siteyi kapattım, bu siteyi açtım.
 2. programlama
  Endüstri mühendisliğine en yakın mühendisliklerden bir tanesi bilgisayar mühendisliğidir. Çünkü endüstri mühendisliği ile ilgili çoğu konu, yazılımla bütünleşmiştir. E-ticaret, ERP, benzetim, yöneylem araştırması, üretim planlama, tesis planlama, bilgi yönetimi, karar verme gibi daha bir çok konuda verimli çözümler üretebilmek ve rekabet ortamında ayakta kalabilmek etkili yazılım çözümleri üretebilmekle mümkün olabiliyor. (Ooo ne yazdım be, bir de yazdığım gibi yapabilseydim keşke.)
 3. webmaster
  “Sitenin en alakasız konusu, buna ne kılıf bulacaksın?” tarzı bir düşünce beslediğinizi hissediyor gibiyim. Ama var. Bu kısmı bir uygulama olarak görüyorum. Yani endüstri mühendisliği bilgisi ile üst düzey yönetici olarak (hahaha) bir site nasıl yönetilebilir, bu alanda neler yapılabilir gibi soruların cevabı olarak bu kategoride paylaşımlar yapıyorum.
 4. blog
  Yine konu dışına çıkmadan endüstri mühendisliği, yazılım ve yine konu dışına çıkmadan çeşitli kişisel düşüncelerimi paylaştığım yer burası.
 5. diğer
  Her ne kadar belli bir konuya odaklanmış olursa olsun sitelerde ara ara konu dışına çıkılması gereken durumlar oluyor. Ben de bu konular için bu kategoriyi kullanıyorum.
 6. yabancı dil
  Çalışma notlarımı arşivlemek için oluşturduğum kategoridir.
 7. güncel
  İş dünyası, yazılım dünyası, teknoloji dünyası ile ilgili haberleri yorumlayıp paylaştığım bölüm.

Bu kadar çeşitli kategori var, hepsine nasıl içerik yetiştireceksin?
Bu kategorileri açma sebebim içerik yetiştirmek değil, işime yarayabilecek bilgileri arşivlemektir. Bu yüzden öncelikli amacım içerik sağlamak değil bana faydalı içerikleri eklemektir. Bu kategoriler (ve etiketler) içerikleri düzenli bir biçimde sınıflandıracak ortamı sağlıyor.


İçeriklerin Doğruluğu (Üste dön.)
Sitede (EMC) yayınlanan içerikler kontrol edilerek yayınlanmaktadır fakat yine de sitedeki hiç bir içerik için hiç bir şekilde bir garanti verilmemektedir.


İçerikler İle Yapılabilecekler (Üste dön.)

 1. Site Yönetimi
  EMC sitesindeki içerikler uygun görüldüğü/gerekli olduğu takdirde, önceden haber vermeksizin, değiştirilebilir ya da silinebilir.
 2. Ziyaretçiler
  İçerikleri EMC sitesindeki bağlantıyı görünür şekilde ekleyerek kaynak göstermek koşuluyla kullanabilirler. Ziyeretçilerden tek beklentimiz budur.


İçeriğin Hazırlanış Şekli (Üste dön.)
EMC sitesinde yapılan paylaşımlar tamamıyla site sahibine faydalı olabilecek türdendir. Daha sade bir anlatımla tamamıyla kendime çalışıyorum. Bu yüzden sitedeki yazıları hazırlarken ziyaretçiyi göz önünde bulundurmuyorum. Bununla birlikte bu içeriklerin size faydası olmayacağı anlamına gelmiyor.


Alıntı İçerikler (Üste dön.)
EMC sitesinde alıntı yapılmış çalışmalara rastlayabilirsiniz. Bu her ne kadar sevmediğim ye mümkün olduğunca kaçındığım bir şey olsa da bazen mecbur kalabiliyorum. Bunu yaparken mümkün olduğunca kullanım haklarına hassasiyet gösteriyorum. Bunu yazmaktaki amacım “kılıf uydurmak” değil, yukarıda belirttiğim gibi kendime faydalı olabilmek. Çünkü bazı çalışmalar benim kolayca halledemeyeceğim derecede “başarılı” çalışmalar oluyor.

Bir yazınızı sitemde alıntı yaparak kullanmış olabilirim. Siz de bunu istemiyor olabilirsiniz.
Siz de biliyorsunuz ki çoğu sitenin kullanım koşulları 300 sayfalık kitaplar gibi, hepsini tümüyle okuyup anlamak başlı başına bir iş. Zahmetli. Ben de bu sayfayı hazırladım ama artık kaç kişi okur bilemem. Neyse devam edeyim. Eğer böyle bir durum varsa aşağıdaki iki madde hem sizin için hem de benim için iş görür diye düşünüyorum.

 • Sizi düşündüğüm kısım: İletişim sayfasını kullanarak bize ulaşmayı deneyebilirsiniz. Bu tarz bir isteğinizi gördüğüm zaman ilgili alıntı içeriği siteden kaldıracağım.
 • Kendimi düşündüğüm kısım: Yukarıdaki madde kötü amaçlar için de kullanılabilir. Bu yüzden eğer böyle bir talepte bulunacaksanız alıntı içeriğin size ait olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Yani eğer siteden alıntıysa içeriğinizin bulunduğu bağlantıyı site adresinize ait (iletisim@siteadi.com gibi) bir e-posta üzerinden göndermelisiniz. Eğer üniversiteye ait ders notu ise yine aynı şekilde bunu üniversite e-posta hesabınız ile yapmanız gerekiyor.


Dışarıya Bağlantılar (Üste dön.)
Site (EMC) içeriklerinde duruma göre dışarıya bağlantı da verilebilmektedir. İçeriklerde olduğu gibi bağlantılarda da zararlı, uygun olmayan, suç niteliği taşıyabilecek bağlantılar paylaşılmamaktadır. Bununla birlikte bağlantı verilen site ve/veya bağlantıdan oluşabilecek sorunlar ilgili de hiçbir sorumluluk kabul edilmemektedir. Bağlantı içeriğinin sonradan değişmesi de siteyi (EMC) bağlamaz, bununla birlikte tespit edildiği zaman gerekli görüldüğü takdirde bağlantı silinir.


Site Yönetimi Tarafından Paylaşılan Dosyalar (Üste dön.)
Sitede (EMC) paylaşılan içerikleri desteklemek amacıyla konu ile alakalı örnek dosya(lar) ekleyebiliyoruz.


Dosya İçeriği
Bu dosyaları eklerken “temiz” bir şekilde ekliyoruz? Ne demek “temiz”?
Kastettiğim şu, eklediğim dosyanın içinde veya eklediğim dosyanın yanına herhangi bir şekilde zarar verebilecek, bilgilerinizi takip edecek veya sizin aklınıza gelebilecek herhangi istenmeyen bir şeye sebep olacak dosyalar eklemiyorum. Ben her ne kadar dikkat etsem de şu bir gerçek ki, en iyilerin bile güvenlik konusunda zaafiyet verebildiği bilişim dünyasında benden yüksek bir güvenlik bekliyorsanız bunu bir iltifat olarak alabilirim ama sorumluluğunu ben istesem bile alamam.

Dosyanın Kendisinden Kaynaklanan Sorunlar
Örneğin yazılımla ilgili olarak bu siteden (EMC) bir dosya indirdiniz ve o dosya da bir şekilde size sorun oluşturdu. Tahmin edebileceğiniz üzere sorumluluk filan kabul etmiyoruz. Ne sorumsuz adamlarız değil mi? Maalesef öyle. Dosya ekleme süreci aşağı yukarı şu prensibe göre oluyor:

 1. Benim bilgisayarımda çalışıyor mu? (Evet.)
 2. Siteye (EMC) eklenebilir bir şey mi? (Evet.)
 3. Peki ekledin mi? (Evet.)


E-Posta Aboneliği Hakkında (Geçici olarak pasifleştirildi.) (Üste dön.)

 • E-posta aboneliği konusunda hizmet veren sistemlerden Feedburner servisini kullanmaktayız.
 • Bu servis günlük olarak hizmet vermektedir. Eğer kişi o gün bir veya daha fazla içerik hazırlayıp yayımlamışsa bu ertesi gün liste halinde ilgili e-posta adreslerine otomatik olarak gönderilir.
 • E-posta hizmetini abonelere daha iyi sunabilmek amacıyla haftada bir içerik olacak şekilde yazı paylaşılmaktadır. Servis vs. gibi değişikliklerde bu düzeni değiştirebiliriz.
 • Feedburner aboneliklerinde e-posta onayı istenmektedir, bunu da en azından boş, geçersiz e-posta olmaması için yapılmaktadır.
 • Dilediğiniz zaman e-posta aboneliğinden çıkabilirsiniz.
 • Buraya kadar okuduysanız güzel, o zaman sizi gizlilik şartlarına alalım: Gizlilik Politikası


Yukarıdaki Şartların Kabulü (Üste dön.)
Bu siteyi kullanarak yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılırsınız ve dolayısıyla getireceği sorumlulukları ve sonuçları da kabul etmiş olursunuz. Eğer kabul etmiyorsanız siteyi (EMC) kullanmayınız.


Son Söz (Üste dön.)
Site hakkında bilmeniz gerekenler şimdilik bu şekildedir. Bunun dışında eklemem gereken bir şey olursa onları da zamanla ekleyeceğim.